PDA

Просмотр полной версии : Великодній стіл


Moonvalley
12.04.2017, 18:19
Великдень…
Згадую дитинство. Раненько приходимо з церкви, а в серці ще лунає велично-радісне «Христос воскрес!». Відчуваю безмежну втіху, тремке щастя – адже воскрес Христос, наш Спаситель, воскрес після всіх мук і страждань, воскрес і подолав смерть! І це відчуття торжества не залишає; хочеться славити Господа, співаючи воскресні пісні з радості, яка переповнює душу…
У хаті чисто, тепло, приємно пахне дровами з печі. На столі – освячений кошик з паскою, крашанками, хроном, ковбаскою… Не знаю, чому такі загалом прості страви так смакували. Чи тільки тому, що Великдень лише раз на рік? Напевно не лише тому. Як зараз, бачу перед собою натруджені руки мами і бабці – цих двох берегинь нашого дому.
Передвеликодній тиждень заповнений хатніми клопотами, а вони, наче невтомні бджілки, пораються у хаті і надворі. І нас, малих, навчали своїм прикладом, як ще їхні матері і бабусі… Мабуть, у пасці акумулюється тепло їхніх рук, а ще енергія цілого роду, багатьох поколінь, які зустрічали найвеличніший світлий празник Воскресіння Христового найкращим, що було у хаті, найкращим, що давала рідна українська земля…

---------- Post added at 18:19 ---------- Previous post was at 18:19 ----------

А що Ви ставите на великодній стіл?
Крім пасок, звичайно - про них уже написано тут (http://www.sadiba.com.ua/forum/showthread.php?t=1628&page=13)
Великдень - не Різдво, 12+ страв не готуємо, але все одно традиційні страви такі:
1. Паска
2. Крашанки
3. Шинка, бочок, ковбаса (не свої, деколи коптимо або запікаємо, але не цьогоріч)
4. Холодець
5. Яйця з хріном
6. Сир з кмином
7. пляцки (цього року буде Снікерс, Кремівка і Нугат, може ще на сирник або тістечка сподоблюсь).
Ну і крім того - паштет, масло, салатики (різні), на гаряче хочу росіл зварити (м'ясо піде до паштету), підливу з серця, пюре і моркву тушковану.

irina s
12.04.2017, 18:31
А в моем детстве праздновать Пасху было запрещено, у входа в церковь дежурила милиция с дружинниками, всех, кто пришел святить, "брали на карандаш". Но! Наша семья жила в районном городке, на границе с Украиной. И в нашу церковь приезжали люди со всего района, в том числе две мои пожилые тетушки: мамины двоюродные сестры. Они жили в маленьком украинском селе ( в России), одинокие, очень верующие люди. И моя детская Пасха начиналась рано утром, с первой электричкой, когда тетя Вера и тетя Клава выставляли на стол редчайшее лакомство: кулич на 30 яйцах. Вкуснее этого кулича я никогда не ела. Всегда вспоминаю и молюсь за них, в т. Вериной хате- украинской мазанке с иконами и рушниками меня и крестили, в 7 летнем возрасте, вместе с другими детьми- тайно.:friends: Всех с наступающим праздником! Народ, делитесь рецептами, у меня кроме кулича, яиц и мяса - никаких идей- полный кризис жанра :wink:

fialkanata
12.04.2017, 18:48
А я помню, у нас в школе всегда на Пасху субботник устраивали и явка по списку. Попробуй не пойди. И приходить надо было с веником и граблями...
А на стол будем ставить паски, крашеные яйца, тушеное мясо, холодец. Ну и пару-тройку салатов. Мой любимый - кур.филе с маринованым луком и майонезом.

Moonvalley
12.04.2017, 18:54
Народ, делитесь рецептами, у меня кроме кулича, яиц и мяса - никаких идей- полный кризис жанра :wink:

Колись в гуртожитку дівчатка з Франківська робили просто суперовий салат з вареного (!) хріну, м'яса, яєць і ще чогось, а я уже не пам'ятаю точно... Оце була смакота!
У нас обов'язково до м'яса іде хрін з яйцями. Варені яйця натерти на дрібному терку, хрін - в комбайні, змішати і додати майонез, посолити, можна дати дрібку цукру або трохи оцту. З ковбаскою-яйцями вареними-холодцем - саме те! :good:
Ще зроблю салат з черемші: черемшу нарізати, додати сиру (творогу), яйця варені, можна кукурудзу консервовану, майонез (або сметана). Свіженький і смачний.

Moonvalley
13.04.2017, 17:40
Традиційно на Великдень готується нуґат, оскільки до паски потрібно багато жовтків, а білки залишаються.
Потрібно: 5 білків, 0,5 кг цукру, 3-5 ст. л. меду, 1 ст. л. оцту, 200 г горіхів, вафельні листи.
З цукру, оцту і півсклянки води заварити густий сироп, додати мед. Білки у великій мисці збити на густу піну, тоді миску поставити на пару (на малому вогні) і продовжувати збивати, потрошки вливаючи гарячий сироп. Інтенсивно збивати 15-20 хвилин, аж поки почне гуснути. Відставити, додати порізані горіхи. Охолоджену масу викладати на вафлю, зверху накрити другою.
http://i.piccy.info/i9/a488d4727c7b8d840ae7a47d42cda1cb/1492094398/9712/1081894/P4160248_240.jpg (http://piccy.info/view3/11072573/3c79b7deb3ff7b67bf2e900a48d08881/)http://i.piccy.info/a3/2017-04-13-14-39/i9-11072573/240x180-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2017-04-13-14-39/i9-11072573/240x180-r)

Kalina
13.04.2017, 17:44
А в моем детстве праздновать Пасху было запрещено, у входа в церковь дежурила милиция с дружинниками, всех, кто пришел святить, "брали на карандаш".
Мама розказувала, що в школах перевіряли руки): чи красили вдома крашанки.

Fleur
14.04.2017, 09:26
А че паски никто не выставляет? Я не пеку сама, так хоть на ваши полюбуюсь:D

Еена
14.04.2017, 10:16
А че паски никто не выставляет?

Я, например, только завтра собираюсь печь (такой график на работе :oops:)

Мама Вани
14.04.2017, 10:26
И я завтра паски пеку. Сегодня в страстную пятницу нельзя, вчера уборки, а завтра уже и напечем.
В моем детстве Пасха ассоциируется кроме яиц и куличей, с домашней колбаской капченым салом.

Fleur
14.04.2017, 10:45
В моем детстве Пасха ассоциируется кроме яиц и куличей, с домашней колбаской капченым салом.

Я буженинку еще во вторник сделала, часть поставила на стол сыну на День рождение, а часть в морозилку положила к Пасхе, теперь только разморозить и разогреть. Делала так не раз, получается такая же, как только приготовленная.Так же и домашнюю колбаску можно заранее делать.

Natalinda
14.04.2017, 11:07
Я завжди пeчу паски в два заходи. В чeтвeр і в суботу зранку. Пeчу по 2-х різних рeцeптах. Традиційну від бабусі і панeтонe. Другий рік підряд пeчу мeдовe пeчиво у формі яєчок. Синок прикрашає. Оцe іду з міста, накупила олівців і барвників, обіцяла синку спробувати робити айсинг.
А так ми завжди по гостях, тому готуємо лишe страви в кошик, холодeць, хрін з бурячком, кручeники і голубці.
Пeчу 3-4 пляцки, бо разом із пасками по родичах нeсeмо. Ну і свeкрусі у Вeликодній понeділок 60. То пeчу торт.
Вжe в нeділю вeчeром будe час на фотки:)

Олеся Ивановна
14.04.2017, 11:09
Маю "дурну" звичку ..Є 10 літрова ємність(в колоді видовбана серцевина,ці "бочечці років 200),готую домашню ковбасу,переливаю це все добро розплавленним смальцем зберігаю в погребі!!Зараз є пів бочечки,як раз посвяткувати ,аби тільки горілки хватило!!

jozaf
14.04.2017, 11:19
Со времен осознанного детства, пасха это обилие печеных вкусностей, яиц, домашняя колбаса и сало! К колбасе всегда была равнодушна, а сало так вообще не ела лет до 40:twisted:. Принято было в 6-00 все у бабушки! Не важно младенец, пионер или комсомол.:wink:
Город маленький о церкви не скажу-не знаю, а вот куличи продавали накануне все магазины\кулинарии под названием Кекс весенний:D
Субботник в воскресенье:shock:
Сама пасочки пеку с тех пор, как дети появились:oops: теперь внуки!:D
Важен сам ПРОЦЕСС!!! Завтра будем печь!
Колбаску купила сырую, запечем, сало просто соленое и в фольге, паштет печеночный (без него не праздник:pardon:), пирожки с "потрібкою" - єто в корзинки, а дома......одни есть еще не хотят-другие уже не могут:twisted: поэтому не особо сложное...

иннуся
14.04.2017, 11:36
страви такі:
пляцки (цього року буде Снікерс, Кремівка і Нугат, може ще на сирник або тістечка сподоблюсь).


пропоную викладати ще й рецепти:wink:

Нателла
14.04.2017, 11:45
я вчера делала домашнюю колбасу и кровянку, а вот пасху всегда пекла мама. Теперь мамочки нет со мной, буду пытаться испечь сама. Девочки выкладывайте рецепты пасхи, очень хочется вкусной и сладкой, чтобы порадовать близких.

аксенья
14.04.2017, 12:13
я вчера делала домашнюю колбасу и кровянку, а вот пасху всегда пекла мама. Теперь мамочки нет со мной, буду пытаться испечь сама. Девочки выкладывайте рецепты пасхи, очень хочется вкусной и сладкой, чтобы порадовать близких.

Рецепты пасок в одельной теме, сама только оттуда)) впервые сама пеку.

Нателла
14.04.2017, 12:59
Рецепты пасок в одельной теме, сама только оттуда)) впервые сама пеку.
Уже увидела, и взяла на заметку.

Moonvalley
15.04.2017, 00:48
Наші і сусідські: робимо крапанки.

http://i.piccy.info/i9/6c41609fc145baca748deb89515359b6/1492204380/10918/1081894/DSCN1249_240.jpg (http://piccy.info/view3/11077629/c27774ac6bf34a50c508f4fe496148b7/)http://i.piccy.info/a3/2017-04-14-21-13/i9-11077629/240x180-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2017-04-14-21-13/i9-11077629/240x180-r)

---------- Post added at 00:48 ---------- Previous post was at 00:13 ----------

пропоную викладати ще й рецепти:wink:

Нугат - рецепт давала вище, кремівка - ось тут (http://www.sadiba.com.ua/forum/showpost.php?p=992169&postcount=1027)
Снікерс.
1 тісто: 4 яйця збити з 1 стак. цукру, додати 8 ст.л. води, 4 ст.л. олії, 2 стак. муки+2 ст.л. какао + 1 п. пор. до печива. Спекти 2 коржі.
2 тісто (лапша): 1/2 п. маргарини, 3 ст.л. сметани, 3-4 ст.л. цукру, 1 яйце, 1 ст.л. пор. до печива, муки скільки забере - тісто має бути як на макарони. Порізати тоненько, обкачати мукою, спекти. Я натирала на грубому терку і обвалювала мукою.
Маса: 1 б. згущонки вареної і 100 г масла - збити, додати 200 г смаженого арахісу і спечену лапшу.
Також зробити заварний крем.
На корж дати заварний крем, далі згущонку з арахісом, знову заварний і другий корж. Полити шоколадом.

Кошка Ш.
23.04.2017, 18:28
Вот я понимаю, что это спамер с каким-то салатом с диким названием Обжорка. Хорошо, не Рыгаловка, ну ладно. Я не поленилась сходить по ссылке... Тадам! Слоями уложенное жареное куриное филе, жареные шампиньоны, корейская морковь (шта?), "перемазанные майнезом огурцы и помидоры" (С), чернослив с майонезом и орехами. Еще в рецепте фигурирует в списке ингридиентов филе куриное копченое, но в описании технологии укладывания слоев и перемазывания мазиком оно не фигурирует.:D Наверное им кто-то из присутствующих при утилизации всех этих продуктов закусил с горя выпитую рюмку водки:D

Всегда было интересно, зачем так подробно описывать порядок слоев в этой фигне майонезной? Вот если сначала грибы, а потом чернослив, а не наоборот, все, рецебд не удался?:crazy:

Ph@ntom
23.04.2017, 19:00
.. всех этих продуктов закусил с горя выпитую рюмку водки:D

Всегда было интересно, зачем так подробно описывать порядок слоев в этой фигне майонезной? Вот если сначала грибы, а потом чернослив, а не наоборот, все, рецебд не удался?:crazy:

гмм..а в чом соль, шо нам парят на этот раз ?

Кошка Ш.
23.04.2017, 19:14
Парят очередной сайт с рецебдами. Салат в виде черепахи (слои яичного белка, желтка, курицы, еще какой-то еды и слои майонеза, непременно тщательно разровненные), выкладывается в форме черепахи, поэтому называется "Черепаха". На первое блюдо предлагают сварить "слизистый овсяный суп" например. Час поварить овсяную крупу (берите любую, пофиг, автор не уточнил), а, не, сначала "Поставить кастрюлю с чистой водой на огонь и довести до кипячения." Потом крупу. Потом процедить, опять закипятить, добавить молоко с желтком и сливочное масло. Собственно, все занавес, кроме супов и салатов (с ворованными, естессно, фотками) на сайте ничего нет.

irina s
23.04.2017, 19:26
А, кстати, у меня в этот раз на Пасхальном столе гвоздем программы были свиные ребрышки с черносливом, когда-то уже выкладывала этот рецепт, но с небольшими изменениями очень удался. Итак: свиные ребрышки, не очень жирные, лишнее- срезать- обжариваю на большой сковороде на сильном огне- в один слой, на растительном масле, после подрумянивания с обоих сторон- перекладываю в миску. В этой же сковороде, чуть добавив масла обжариваю лук, потом добавляю тертую крупно морковь- много всего, чеснок. В кастрюлю с толстым дном аккуратно выкладываю слоями: лук с морковью, распаренный чернослив ( не очень сладкий, с косточкой), ребрышки. В каждый слой добавила пару замороженных черриков, приправы- перец, лавр, паприка, кориандр. Мясо слегка сбрызнула лимонным соком, посолила. В сковороду, на которой все жарилось налила кипятка, проварила минутку- этой водой залила ребрышки ( верхний слой должен быть овощной). Вода должна примерно на 0,5 см. быть ниже овощей- потом все это даст сок и жидкости прибавится. Кастрюлю- на рассекатель и на медленном огне тушить часа 4, в зависимости от качества мяса. Должно быть очень мягким. Выглядит празднично, вкусно. Брала с собой в гости- пошло на ура! :friends:

Кошка Ш.
23.04.2017, 19:38
Ира, не слоями - нещитово:D

Ph@ntom
23.04.2017, 19:41
Парят очередной сайт с рецебдами. Салат в виде черепахи...

из помидор, надеюсь ?

irina s
23.04.2017, 19:49
Ира, не слоями - нещитово:D ? :pardon:

Кошка Ш.
23.04.2017, 19:51
Ха! Ща будет контрольный в голову. Вот в этом варианте голова из сыра, а лапки из грецких орехов.
http://savepic.ru/13687804.png
А вот в этом, с грибами - голова из яйца, глазки из гвоздичек, а лапки из чипсов. Тут я могу только оценить качество грибов - грибы забористые.
http://savepic.ru/13667324.png

Ph@ntom
23.04.2017, 19:54
Ха! Ща будет контрольный в голову. Вот в этом варианте голова из сыра, а лапки из грецких орехов.
..

подходите к соседскому ореху, пока никто не видит, ломаете прошлогоднюю зеленую ветку, строгаете из нее лапки, как на фото, вуаля. профит.

нет. из помидоров было невпример ярче. низачот

Кошка Ш.
23.04.2017, 19:59
Из помидоров там нету:( И с панцирем из маринованных шампиньонов тоже нету, печалька.

Ph@ntom
23.04.2017, 20:12
Из помидоров там нету:(
а жаль. можно было б невозбранно проораться...


И с панцирем из маринованных шампиньонов тоже нету, печалька.

не беда. можно взять половину сушеной лагенарии, или на крайняк скорлупу крупного кокоса, и раскрасить в маринованый шампиньон.

все зависит от октанового числа огненной воды в пересчете на душу населения. к утру можно не найти реквизит, никто не признается, и запором терзаем не будет.

проверено электроником.

Ph@ntom
23.04.2017, 20:22
от... шутники! замусорили тему:oops:


начал (http://www.sadiba.com.ua/forum/showpost.php?p=1031228&postcount=19)

https://img-fotki.yandex.ru/get/3914/141128800.2b9/0_ecb5f_33a2a8cd_orig.jpg

Demiga
23.04.2017, 20:32
https://s16.postimg.org/3n86bkmc1/image.jpg (https://postimg.org/image/3n86bkmc1/)

Natalinda
17.06.2017, 22:21
Оце скучаю)))
Згадала що фотки мала показати
Такі от печенька цього року робили. Дуже сподобалося з айсингом працювати! Дитина зацінила!
http://i.piccy.info/i9/014d32a6730c6786c9f0d2be8fe76688/1497727180/45755/1155012/18118924_1848905912043299_3034028371988925987_n_50 0.jpg (http://piccy.info/view3/11296647/336ecf88821534ec9f25fc2c781073ea/)http://i.piccy.info/a3/2017-06-17-19-19/i9-11296647/500x281-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2017-06-17-19-19/i9-11296647/500x281-r)

Moonvalley
24.03.2018, 16:41
Я тут уже на низькому старті, рецепти переглядаю... :wink: Запитання виникло. Хтось пече паски у паперових промащених формах? Прямо в них можна пекти? Чи треба їх в металеву форму ще ставити? Просто ще ні разу таким не користувалась. :oops:

Anneko
24.03.2018, 16:56
Пекла просто в паперових. Чудовий вихід коли треба декілька партій на розстойку поставити, а форм зазвичай не вистачає.

zoya_aa
24.03.2018, 16:58
Печем прямо в бумажных формах, они не деформируются, удобно, долго не черствеют.

Олеся Ивановна
24.03.2018, 17:47
Я тут уже на низькому старті, рецепти переглядаю... :wink: Запитання виникло. Хтось пече паски у паперових промащених формах? Прямо в них можна пекти? Чи треба їх в металеву форму ще ставити? Просто ще ні разу таким не користувалась. :oops: Пекти прямо в них!1Це така зручнота!!:good:

Pixie
24.03.2018, 18:17
Печу в паперових вже давно, є і набір силіконових, але мені навіть краще в паперових, бо в силіконі поки вичахне - пропарюється скоринка, а я такого не люблю.
Я їх не промащую. Бо лінь :oops: Спочатку забула, а воно і так нормально спеклося. Та і в непромащеній так і стоять пасочки, нарядні, яскраві і сохнуть меньше, а зриваємо обгортку вже коли до чергової справа доходить.

Demiga
25.03.2018, 16:44
Вчера купила бумажные формы, укрошения на паски и глазурь. Закупила изюм и сливочное масло на паски.

SVETTA
25.03.2018, 17:56
Хтось пече паски у паперових промащених формах? Прямо в них можна пекти? Чи треба їх в металеву форму ще ставити? Просто ще ні разу таким не користувалась. :oops:
Люба, я пеку только в бумажных формах, это очень удобно. Промазывать их ничем не надо, прямо так и использовать. Только советую выбирать формы из плотной бумаги, они гладкие на ощупь, лощеные, блестят немного и бежевые внутри. А бывают из другой бумаги, как обычная тусклая бумага, внутри белые, часто в АТБ такие формы продают. Мне они не очень нравятся, хотя тоже иногда в них приходится печь.

irina s
28.03.2018, 22:08
Великодня класика

Гуцулія.
Єно запіяли кугути.
Ґаздарка зівнули, потєгнуласи під теплов перинов, друлила ногов чоловіка, тий каже:
- П'єтнайціть кулок тонкої кобаси, п'єтнайціть грубшої, десіть кусків підчеревини, десіть - полядвиці, дванайціть - сала, шість салцесонів, п'єть фаршированих риб, пару трилітрових слоїків маринованого товстолоба, штири зайці. Ти горівки кіко вигнов?
- Одинайціть літрів, - бурчить спросоння чоловік.
- Штири перекладанці, шість пляцків, пальчики, роґалі, два сирники, три медівники, ведерко печінкового салату, ведерко олів'є. Йой, я тагі забула з чесником зробити?
- В зеленім ведерку за дверима, - бурчить чоловік, би єно відчіпиласи.
- Пїтнайціть пасок, дві баби, вісім струцлів, вісім штруделів, двайціть флєжок мінеральної води, двайціть синдової, кетчуп, гірчицє, аджіка, ведерко цвіклів.
- Ти ме дась виспатиси?
- Спи вже, спи... Йой! Ти гімалайску сіль купив?
- Ту троха ружову?
- Ая! Купив?
- Нє-а. Не було в склепі.
- Падоньку солоденький, - зривається на ноги злосна гуцулка, - нендзо! Люде зберутси, а я перед ними, що на стів постовлю?!

Олег Ущенко

Fleur
07.04.2018, 12:47
А я колбаску домашнюю делаю и буженинку на завтра, а на понедельник шашлычки уже замариновали ( похудеешь тут:mad::D)

Moonvalley
07.04.2018, 15:18
Вчора спекла сирник і коржі на кремівку, сьогодні тільки перекласти. А так все як і щороку - паски, ковбаса, шинка-бочок (сама запечу), хрін, крашанки, сир з кмином. На гаряче зроблю голубці і підливу грибну, ще пару салатиків... Та й буде.
http://i.piccy.info/i9/c3ef712cfd9023639b898ece7d1e7e8e/1523103357/34142/1182610/DSCN1686_500.jpg (http://piccy.info/view3/12227375/50ff4d1d17ff88801a63700df15bcde2/)http://i.piccy.info/a3/2018-04-07-12-15/i9-12227375/472x354-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2018-04-07-12-15/i9-12227375/472x354-r)

flowerss
08.04.2018, 22:39
http://i.piccy.info/i9/12a84157dd919e457cc08904c6815ce8/1523216169/11909/1191548/IMG_20180407_134133_240.jpg (http://piccy.info/view3/12230760/e3912909883d069962f3f09b808435cd/)http://i.piccy.info/a3/2018-04-08-19-37/i9-12230760/180x240-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2018-04-08-19-37/i9-12230760/180x240-r)http://i.piccy.info/i9/f85ade68fdd0108ed8523408f6395016/1523216225/10158/1191548/IMG_20180408_195553_240.jpg (http://piccy.info/view3/12230765/a0d2a3ab8e45c86bb235809c6cb74d24/)http://i.piccy.info/a3/2018-04-08-19-37/i9-12230765/180x240-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2018-04-08-19-37/i9-12230765/180x240-r)http://i.piccy.info/i9/98ed1e0c5fc435bb02e3cc40187befa8/1523216102/10434/1191548/IMG_20180407_235124_240.jpg (http://piccy.info/view3/12230753/2d25d3a310edf4b1bef42e18e737a2d2/)http://i.piccy.info/a3/2018-04-08-19-37/i9-12230753/180x240-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2018-04-08-19-37/i9-12230753/180x240-r)http://i.piccy.info/i9/b0390a58cc3dbe1a4e084af835b75d39/1523215921/11919/1191548/IMG_20180408_095415_240.jpg (http://piccy.info/view3/12230736/4d57030df75688dbe3517135b54d0866/)http://i.piccy.info/a3/2018-04-08-19-32/i9-12230736/180x240-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2018-04-08-19-32/i9-12230736/180x240-r)http://i.piccy.info/i9/7b6215ce12a89aae89aaf5a580205be1/1523215824/9955/1191548/IMG_ef0004aa8e58be648314bfff2a33c17b_V_240.jpg (http://piccy.info/view3/12230730/51787da17abe0c7def2d9ea9a2ec2dd5/)http://i.piccy.info/a3/2018-04-08-19-38/i9-12230730/240x180-r/i.gif (http://i.piccy.info/a3c/2018-04-08-19-38/i9-12230730/240x180-r)
Вредные): селёдка под шубой и, почти оливье.

Калинович
28.04.2021, 17:25
Дорогі колеги та друзі по садівництву та городництву! Обіцяла поділитись давніми Великодніми стравами із Західної України, яким сотні років. Дуже хочу, щоб Справжній Великдень запах у ваших домівках. Обіцяю, що буде дуже смачно! Готуйте, не пошкодуйте свого часу!

---------- Post added at 17:21 ---------- Previous post was at 17:17 ----------

Отже, починаємо з страви, яку ви б напевно назвали запіканкою, а в нас вона зветься Великодні коржі.
1.Готуємо спочатку коржі.
0,5 літри кефіру чи кисляку
0,5 ч.л. соди - згасити в кефірі
сіль на смак, муки дати, щоб тісто було як дуже густа сметана.
Пекти коржі на сухій сковороді, на малому вогні (на всю сковороду) не товсті (в готовому вигляді десь 0,5-1 см). Спечені коржі ріжемо квадратиками 2х2 і заливаємо 0,5 літрою теплого молока, щоб набухли.Топимо 0,5 пачки маргарину чи смальцю, чи олії, додаємо в набухлі коржі. В коржах залишиться багато рідини, але то так має бути. Збиваємо яйця (десь від 3 до 6 шт. - скільки є), додаємо в масу з коржами.
2.Готуємо мяско.
1,5 кг (можна 1 кг) свинини (якість не має великої різниці, можна і з верхньої частини ноги)
1,5 (можна 1кг) кг телятини
Ріжемо такими шматками, як на шашлик
Через часникодавку 2-3 головки часнику давимо в мяско, солимо і перчимо до смаку. Перемішуємо і даємо кілька хвилин настоятись.
В товтостінну каструлю або алюмінієву (я роблю в величезній - десь на 6 літрів) кладаємо шарами: на дно найжирніші куски свинини, ллємо трохи водички потім рукою зверху викладаємо частину маси з коржами, потім мясо, коржі і т.д. З пісного тіста (вода і мука) ліпимо тісто і герметично заліплюємо каструлю сирим тістом зверху по наших коржах з мясом (а не поверху каструлі).
Ставимо в духовку на невеликий вогонь перед тим, як йти до церкви на Великодню відправу (в ідеалі - ставиться в піч після того, як витягли хліб). Печеться десь 2-3 години - залежно від духовки, кількості страви і т.д.
Я вам гарантую запах вас звалить з ніг. Зайшовши з кошиком до хати, витягаєте страву з духовки. Поряд нервово тупцяють рідні і близькі. Чоловік, захлинаючись від запаху, тремтячими руками витягає каструлю з духовки. Верхній корж має бути зарумянений. Нарізаєте, як торт. Цій страві багато-багато років. Щире спасибі за неї моїй свекрусі Анні.

---------- Post added at 17:23 ---------- Previous post was at 17:21 ----------

До цієї страви готуємо Цвіклі
Варений буряк тремо на терку найдрібнішу (як на деруни), тремо хрін, памятаючи, що цвіклі, коли постоять, будуть менш пекучими. Додаємо дрібку солі, цукру досить і оцту (має бути кисло-слодкий смак). Все регулюємо на свої уподобання.

---------- Post added at 17:25 ---------- Previous post was at 17:23 ----------

Також готуємо Білий соус:
Варені яйця тремо на терку (та, що для моркви), додаємо тертий хрін за смаком, трішки майонезу, сметану, трішки солі, більше цукру, оцет. Також смак регулюємо за своїми уподобаннями.